Wednesday, December 19, 2012

Tanie wyjazdy, przeloty, darmowe noclegi - tania nauka za granicą

Chyba każdy zgodzi się ze mną iż najlepszym sposobem nauki języka jest podróż do kraju w którym ludzie posługują się nim na co dzień. Pojawia się tu jednak problem kosztów oraz czasu. Co do czasu to prawie każdy ma jakiś czas wolny - czy to wakacje, czy urlop który można poświecić na taki wyjazd. Wiem że bywają czasem jakieś wyjątkowe przypadki gdy wyjazdy są niemożliwe, ale są to jednak marginalne przypadki. Pozostaje jednak wciąż otwarte pytanie o koszty. 

Powinniśmy rozważyć zarówno koszty pobytu jak i podróży. Zacznijmy od tych drugich. Jeśli chodzi o podróże po Europie to jedną z możliwości jest autostop - sam jeździłem tak zarówno po Polsce jak i za granice - w tym przez takie kraje jak Ukraina czy Rosja. Oczywiście wiele osób twierdzi że jak się pojedzie do takich krajów autostopem to zaraz zostanie się napadniętym, okradzionym, czy nawet zabitym. Sam z doświadczenia, zarówno swego jak i swoich znajomych, mam na ten temat zupełnie inne opinie - ludzie których spotykałem nie chcieli mnie okradać, ale wręcz dzielić się ze mną swoim jedzeniem czy nawet pieniędzmi. Przyznam natomiast, że z doświadczenia moich koleżanek wynika, iż w dużo gorszej sytuacji są kobiety, ponieważ zdarzają  się (szczególnie we Francji) przypadki prób napastowania seksualnego - więc jeśli jesteś dziewczyną to lepiej jeśli podróżowałabyś razem z jakimś chłopakiem. 

Ale cóż, jazda autostopem nie jest dla każdego, lecz dla tych którzy mają w sobie coś z "poszukiwacza przygód". Istnieją jednak inne sposoby taniej podróży  - przede wszystkim są to tanie połączenia lotnicze. Wydawać by się mogło iż jest to dość droga sprawa jeśli chodzi o dalekie loty np. do Azji czy Ameryk. Jednak czasem znaleźć można bardzo okazyjne oferty. Sam kupiłem wczoraj bilet na przelot Wenecja - Pekin oraz Pekin-Praga za 100 euro czyli trochę ponad 400zł za przelot w obie strony. Polecam zatem zapisanie się na mailingi stron na których można znaleźć informacje o wyjątkowych promocjach - jak np. Fly4free

Przejdźmy teraz do noclegów. Jeśli chodzi o noclegi w krajach azjatyckich to zwykle są to bardzo niskie koszty np. podróżując po Indiach płaciłem zwykle za pokój w okolicach 10-15zł. Jednak istnieją sposoby na darmowe noclegi - do tego na całym świecie (nawet w najdroższych miastach świata).  Moim ulubionym sposobem jest http://www.couchsurfing.org/. Jest to swego rodzaju sieć społecznościowa w której ludzie za darmo umożliwiają nocleg u siebie w domu. Jak dla mnie jest to świetna sprawa, nie dość że nie płacisz za noclegi to do tego mieszkasz u osoby z którą możesz ćwiczyć swe umiejętności językowe, dowiedzieć się czegoś o kulturze danego kraju, dostać od niej jakieś wskazówki na temat zwiedzania, poruszania się po kraju, a może nawet zyskać przyjaciela na całe życie. 

Dlatego trzeba ruszyć się z miejsca, wyruszyć autostopem, tanimi połączeniami lotniczymi lub innymi ciekawymi sposobami "w drogę" i znaleźć kogoś przez http://www.couchsurfing.org/ u kogo możesz zatrzymać się na noc. Może to nie tylko pomóc Ci w nauce i w motywacji do nauki, ale być niezapomnianą przygodą :)



Monday, December 10, 2012

LingQ

Jednym z głównych narzędzi jakie wykorzystuje do nauki języków jest LingQ. Jest to przede wszystkim bardzo ciekawe narzędzie do powiększania zasobu słownictwa (przede wszystkim pasywnego), aczkolwiek w kontakcie z różnymi tekstami całościowo trenujemy swe rozumienie języka - możemy znaleźć też teksty omawiające gramatykę, lecz nie jest to główna idea tego narzędzia. 

LingQ możemy czytać teksty i słuchać ich nagrań audio w interesującym nas języku, oraz dodawać nieznane nam słowa do bazy słownictwa, którego się uczymy - po czym możemy je powtarzać za pomocą fiszek oraz kilku innych ćwiczeń. 

Poniżej znajduje się obrazek przedstawiający rosyjski podcast w LingQ. W lewej części znajduje się przerabiany tekst, natomiast w prawej narzędzia do pracy z tekstem, możliwość wysłuchania nagrania audio, czasem link do tematu na forum, gdzie omawiany jest dany tekst, czasem tłumaczenie tekstu lub nagranie wideo. Ponadto jeśli klikniemy na wybrane słowo uruchomiony zostaje słownik, oraz możliwość wyprowadzenia własnego tłumaczenia. Żółte podświetlenie oznacza iż słowo zostało dodane do bazy słownictwa którego chcemy się uczyć. 

Z podstawowej wersji narzędzia możemy korzystać za darmo. Za dodatkową opłatą możemy rozszerzyć jego funkcjonalność i zdjąć ograniczenia. Ponadto za opłatą możemy także skorzystać z lekcji grupowych lub indywidualnych, oraz z oprogramowania na telefony komórkowe umożliwiającego naukę w dowolnym miejscu :).  Możemy także uczyć innych naszego języka dzięki czemu możemy korzystać z zaawansowanych opcji LingQ zupełnie za darmo - lub nawet na tym zarabiać. 

Więcej informacji o tym narzędziu można znaleźć na stronie internetowej - LingQ lub na YouTube. Poniżej zamieszczam filmiki omawiające to narzędzie. 

Miłej nauki :)